W jakich przypadkach tzw. poletko bioremediacyjne (lub tzw. płyta bioremediacyjna) powinno mieć charakter instalacji, a w jakich nie musi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 11 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jaka jest różnica pomiędzy działalnością mającą na celu remediację ex situ gleby i ziemi zanieczyszczonej substancjami ropopochodnymi, wskazaną jako odzysk poza instalacjami w pkt 16 załącznika do Ministra Środowiska z 11.05.2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami - dalej r.o.o.i.u., a działalnością wskazaną w pkt 5 ppkt 1 załącznika do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 r. o rodzajach instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości - dalej r.r.i.p.z.?

W jakich przypadkach do podjęcia działalności wymagane jest zezwolenie na przetwarzanie odpadów poza instalacjami i urządzeniami (bez decyzji środowiskowej), a w jakich pozwolenie zintegrowane poprzedzone decyzją środowiskową i raportem?

W jakich przypadkach tzw. poletko bioremediacyjne (lub tzw. płyta bioremediacyjna) powinno mieć charakter instalacji, a w jakich nie musi?

Kiedy remediacja ex situ jest działalnością odzysku poza instalacjami, a kiedy w instalacji?

Czy to zależy tylko od metody wybranej przez inwestora?

Do organu wpłynęły wnioski dwóch podmiotów: jeden dotyczy tylko odpadów ex17 05 03* i ex17 05 05*, drugi dotyczy odpadów 17 05 03*, 17 05 05* i 17 05 07*.

Czy do podjęcia działalności wskazanej w pierwszym wniosku wystarczy zezwolenie na przetwarzanie (odzysk) odpadów poza instalacjami i urządzeniami, a do podjęcia drugiej jest wymagane pozwolenie zintegrowane?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX