W jakich przypadkach przysługuje wójtowi uprawnienie do poświadczenia własnoręczności podpisu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Racut Maciej
Odpowiedzi udzielono: 13 października 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na jakiej podstawie wójt może stwierdzić własnoręczność podpisu zeznań świadków przy ustaleniu okresu pracy w gospodarstwie rolny (art. 3 ust. 3 ustawy z 20.07.1990 r. o wliczeniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy)?

W świetle rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 11.10.2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe potwierdza obok pracodawcy, notariusz, konsul RP i ZUS, wobec powyższego jakie uprawnienia do stwierdzenia własnoręczności podpisu ma wójt, a jeżeli posiada to stwierdzenie własnoręczności podpisu powinno dotyczyć mieszkańca danej gminy ubiegającego się o dopisanie stażu z gospodarstwa czy też gmina właściwej na adres zamieszkania świadków?

Dodatkowo pragnę podkreślić ze zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z 7.02.2007 r. w sprawie sporządzania niektórych poświadczeń przez organy samorządu terytorialnego i bank w miejscowości gdzie nie ma notariusz wójt może stwierdzić własnoręczność podpisu do odbioru przesyłek, sum pieniężnych oraz odbioru dokumentów z urzędów i instytucji oraz oświadczeń stwierdzających stan rodzinny i majątkowy.

Czy są inne regulacje uprawniające do stwierdzenia własnoręczności podpisu przez wójta, a nie notariusza?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX