Nowość W jakich przypadkach można rozliczyć w kosztach nieściągalną wierzytelność?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 17 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka A (galeria handlowa), zawarła ze spółką B (najemcą) umowę najmu lokalu, strony zawarły także akt notarialny dotyczący oświadczenie o ustanowieniu tytułu egzekucyjnego, na mocy którego spółka A nabyła prawo wystąpienia z wnioskiem o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności w przypadku, gdy spółka B nie będzie regulowała bieżących zobowiązań z tytułu najmu. Zgodnie z aktem spółka A powinna poprzedzić taki wniosek pisemnym wezwaniem do zapłaty wysłanym listem poleconym w terminie do marca 2018 r.

Czy w sytuacji, gdy spółka zachowała określone w akcie wymogi (wysłała wezwanie do zapłaty przed marcem 2018 r. oraz wystąpiła z wnioskiem o nadanie aktowi klauzuli wykonalności), a pomimo to spółka B nie uregulowała należności i podjęła uchwałę o likwidacji spółki (aktualnie wykreślona z KRS), wówczas spisanie takiej należności może stanowić koszty podatkowe wg CIT?

Jeśli tak to w którym roku?

Czy w sytuacji gdy spółka nie wykorzystała prawa do nadania klauzuli wykonalności, a spółka B została rozwiązana i wykreślona z KRS, wówczas spółka A może spisać przedawnione należności w koszty podatkowe?

Jeśli tak to w którym roku, czy można to zrobić na bieżąco, czyli 2024 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX