W jakich granicach pracownik może wykonywać pracę nadliczbową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 6 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jednym z naszych zespołów pracownik poruszył m.in. problem planowania pracy w godzinach nadliczbowych. Do pracy w godzinach nadliczbowych przydzielani są wyłącznie wolontariusze (pracownicy zgłaszający się dobrowolnie). Pracownik zgodził się na nadgodziny w listopadzie i teraz w maju – (na pewno nie był zmuszany nawet jako wolontariusz). Zaproponowano nadgodziny dla całego zespołu w listopadzie, grudniu, lutym, maju – nie co miesiąc, ale dość często, więc wygląda to na pewien schemat.

Czy raca w godzinach nadliczbowych w listopadzie 2023 r., grudniu 2023 r., lutym 2024 r. i maju 2024 r. stanowi naruszenie prawa pracy?

Czy istnieją jakieś praktyki sądowe lub oficjalne wytyczne w tym zakresie?

Jeśli spojrzymy na okres od listopada 2023 r. do lutego 2024 r., zobaczymy, że wydarzyło się to w ciągu 3 z 4 miesięcy.

Czy prawo pracy mówi coś na temat dobrowolnego zgłaszania chęci pracy w godzinach nadliczbowych, czyli czy są jakieś wyjątki od ogólnych zasad obowiązujące pracowników dobrowolnie zgłaszających chęć pracy w nadgodzinach?

Czy mamy obowiązek zgłaszać (tj. samodzielnie zgłaszać) takie potencjalne naruszenia polskiego prawa pracy jakiemukolwiek organowi rządowemu po ich zidentyfikowaniu? Jeśli tak, czy są jakieś obowiązujące terminy?

Jakie są możliwe kary/konsekwencje dla firmy w przypadku takich naruszeń?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX