W jaki sposób zmienić system wynagradzania robotników z godzinowego na miesięczny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Rycak Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 4 kwietnia 2007 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy Spółką z o.o., zatrudniamy na dzień dzisiejszy 78 osób, z tego 19 - grupa nierobotnicza, 59 - grupa robotnicza. Grupie nierobotniczej zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy przysługuje wynagrodzenie zasadnicze określone w stawce miesięcznej, natomiast grupie robotniczej określone w stawce zasadniczej godzinowej przemnożonej przez nominalny czas pracy. Specyfika firmy (ciepłownia) wymaga pracy w ruchu ciągłym. Dotychczas stosowany system określany na dany miesiąc (według grafiku) dla części grupy robotniczej to: 12 godzin pracy, 24 godziny wolne, 12 godzin pracy, 48 godzin wolne. Ewentualne przekroczenie nominalnego czasu pracy w miesiącu jest rozliczane na bieżąco, z uwzględnieniem limitu czasu godzin nadliczbowych. Ponadto udzielany jest czas pracy wolny do wybrania, w tym przypadku istnieje konieczność podmiany pracownika zmiennikiem. Pozostali pracownicy grupy robotniczej pracują w systemie 8 godzinnym, jednak posiadając wymagane uprawnienia stanowią równocześnie grupę zmienników dla systemu 12 godzinnego, w sytuacjach: urlopy, zwolnienia chorobowe lub wybieranie godzin nadliczbowych. Zakładowa Organizacja Związkowa wystąpiła z propozycją wynagradzania grupy robotniczej w stawce miesięcznej.

Jak wyliczyć optymalną stawkę miesięczną?

Czy można tą stawką równocześnie objąć pracowników pracujących w ruchu ciągłym - 12 godzinnym i pracowników dniówkowych, w systemie 8 godzinnym (z uwzględnieniem wyżej wymienionej specyfiki)?

Czy przejście grupy robotniczej na sposób wynagradzania w formie ryczałtu nie spowoduje sytuacji konfliktowych wśród pracowników i nie utrudni systemu rozliczania czasu pracy?

Czy w tym przypadku forma ryczałtowa spełni oczekiwania Organizacji Związkowej i dodatkowo nie skomplikuje systemu rozliczania czasu pracy i wynagrodzenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX