W jaki sposób zamawiający powinien postąpić z umową na usługę inspektora nadzoru przy realizacji zadania na odwiert geotermalny, jeżeli próby wyboru wykonawcy na robotę budowlaną w kolejnych postępowaniach kończą się fiaskiem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jagodziński Marcin Jerzy
Odpowiedzi udzielono: 24 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający przeprowadził procedurę wyboru wykonawcy na inspektora nadzoru przy realizacji zadania na odwiert geotermalny. Część zadania (bardzo mała) została wykonana ponieważ obejmowała również pomoc w zakresie przygotowania dokumentacji do przetargu na robotę budowlą - odwiert geotermalny. Umowa kończy się w sierpniu została zawarta na okres 2 latach. Zamawiający podejmował próby wyboru wykonawcy na robotę budowlaną bezskutecznie. Unieważniono dwa postępowania. Brak środków. Znacznie przewyższają możliwości zamawiającego. Instytucja finansując nie udzieli wsparcia w większym zakresie. Zamawiający dokonuje zmian w dokumentacji, aby w jakimś stopniu zmniejszyć koszty realizacji i spróbuje ponownie ogłosić postępowanie.

Czy zamawiający może przedłużyć teraz termin umowny na inspektora nadzoru?

Czy należy odstąpić od umowy po zapłaceniu za ten wykonany zakres?

W umowie zamawiający posiada następujący zapis: "Zamawiający może odstąpić od Umowy w następujących przypadkach: e) w razie wystąpienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie Umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia Umowy, lub dalsze wykonywanie Umowy może zagrozić istotnemu interesowi bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwu publicznemu, Zamawiający może odstąpić od Umowy w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o tych okolicznościach; w takim wypadku Wykonawca może żądać jedynie wynagrodzenia należnego mu z tytułu wykonanej części Umowy".

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX