W jaki sposób zakład ma wykazać, że odprowadzane przez niego ścieki przemysłowe nie zawierają substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego - na podstawie badań jakości ścieków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 18 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W opublikowanych ostatnio odpowiedziach na pytania nr QA 1539742 i QA 1532294 wskazano, że zmieniło się w ostatnim czasie podejście w interpretacji przepisów dotyczących tego, jakie rodzaje ścieków przemysłowych mogą być odprowadzane do ziemi.

W kontekście tych odpowiedzi moje wątpliwości budzi to, w jaki sposób zakład ma wykazać, że odprowadzane przez niego ścieki przemysłowe nie zawierają substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego - na podstawie badań jakości ścieków?

W badaniach nigdy nie wyjdzie zawartość "zerowa" tych substancji, ewentualnie będzie poniżej progu oznaczalności.

Czy chodzi o to, żeby ścieki surowe nie zawierały tych substancji, aby zakład mógł być zwolniony z zakazu wprowadzania ścieków przemysłowych (innych niż wymienione w § 11 i 13 rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 12.07.2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1311) - dalej r.s.s.s.w.) do ziemi?

Czy może jednak dotyczy to również ścieków przemysłowych podczyszczonych przez zakład przed odprowadzeniem do ziemi?

Jak w tej sytuacji należy interpretować odstępstwo od zakazu, o którym mowa w art. 76 ust. 1 pkt 4 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2020 r. poz. 310) – dalej pr.wod., które wydaje się być pozbawione logiki: "Dopuszcza się wprowadzanie ścieków, o których mowa w art. 75 pkt 3 lit. a, jeżeli jest to zgodne z warunkami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 2, o ile organ właściwy w sprawach pozwoleń wodnoprawnych ustali, że takie dopuszczenie nie koliduje z celami środowiskowymi dla wód lub wymaganiami jakościowymi dla wód." - powinno być chyba użyte słowo "niezgodne" zamiast "zgodne"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX