W jaki sposób wyznaczyć krąg osób, które są uprawnione do dysponowania ruchomościami pacjenta pozostawionymi w depozycie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 16 czerwca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W § 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie prowadzenia depozytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej zapisano, że w przypadku gdy pacjent od którego przyjęto depozyt jest nieprzytomny dłużej niż 24 godziny, kierownik podmiotu leczniczego informuje o fakcie pobrania rzeczy osobistych do depozytu "małżonka, wstępnych, zstępnych lub rodzeństwo pacjenta, a także inne osoby uprawnione, na podstawie odrębnych przepisów, do dysponowania ruchomościami pacjenta".

W jaki sposób wyznaczyć krąg osób, które są "uprawnione do dysponowania ruchomościami pacjenta" oraz w jaki sposób wydać ten depozyt członkom rodziny?

Czy przekazanie depozytu bez zgody pacjenta jest w ogóle legalne czy też należy wcześniej wystąpić o odpowiednie orzeczenie sądowe?

Czy jeśli pacjent umrze, to czy złożone przez niego za życia oświadczenie o upoważnieniu określonej osoby do odebrania depozytu będzie mogło zostać zrealizowane, czy też trzeba będzie przeprowadzić postępowanie spadkowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX