W jaki sposób wycofać z obrotu prawnego zezwolenie na usunięcie drzew, jeżeli wnioskodawca przed upływem 14 dni od jego wydania wniósł pismo, w którym zdecydował się zachować drzewa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 7 maja 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą zwrócił się z prośbą o wydanie zezwolenia na usunięcie kilkunastu drzew w związku z chęcią rozszerzenia prowadzonej działalności na terenie nieruchomości. Po przeprowadzonym postępowaniu wnioskodawcy wydano dwie decyzje częściowe: pierwszą - zezwalającą na usunięcie drzew z opłatami i ich odroczeniem w zamian za posadzenie, drugą - zezwalającą na usunięcie drzew z opłatami. Decyzję częściową z opłatami wydano z uwagi na cenny charakter drzew - rzadko występujący w rejonie gatunek, okazałe wymiary drzew. Wnioskodawca po otrzymaniu obu decyzji stwierdził, że naliczona w decyzji częściowej opłata za usunięcie drzew jest dla niego zbyt wysoka i wniósł pismo z prośbą o anulowanie tej decyzji częściowej. Stwierdził, że drzewa objęte tą decyzją zostaną zachowane, a planowana rozbudowa działalności zostanie tak przeprowadzona, by drzewo mogło pozostać. Pismo wnioskodawca wniósł przed upływem 14 dni przysługujących mu na odwołanie, zatem decyzja ta nie była ostateczna.

Jak w takiej sytuacji wyeliminować taką decyzję z obrotu prawnego?

Na jaki przepis ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267) - dalej k.p.a. należy się powołać?

Organ wykonawczy gminy chce się jak najbardziej przychylić do pisma wnioskodawcy o anulowaniu decyzji, gdyż dużo bardziej mu zależy na zachowaniu wyjątkowego egzemplarza drzewa niż na uzyskaniu wpływów do budżetu gminy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX