W jaki sposób ustalić proporcję dla wyłączenia z kosztów wydatków sfinansowanych dotacją zwolnioną z CIT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 16 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka jawna produkcyjno-handlowa otrzymała dotację z UE oraz agencji wykonawczej z przeznaczeniem na kapitał obrotowy. Dotacja nie stanowi dla spółki przychodu, ale koszty nią sfinansowane nie stanowią kosztów podatkowych. Zgodnie z umową środki te mogą być przeznaczone na zakup surowców i materiałów do produkcji. Surowce i materiały zakupione są ewidencjonowane na kontach grupy 3, następnie na koniec miesiąca z programu handel-magazyn generowany jest miesięczny bilans obrotu (zużycia materiałów do produkcji i do sprzedaży). Na tej podstawie zużyta i sprzedana część materiałów księgowana jest w koszty zbiorczym zapisem Wn 402 koszty zużycia materiałów Ma 301 materiały/towary w magazynie. Często jest tak, że materiał zakupiony na jednej fakturze zakupu jest zużywany w ciągu kilku miesięcy. W każdym miesiącu jest kilkanaście tysięcy dokumentów rozchodu z magazynu i sprzedaży. Zgodnie z przeznaczeniem środków pomocowych na kapitał obrotowy, spółka mogłaby za część faktur zapłacić środkami z dotacji.

Jak w tym przypadku wyodrębnić koszty sfinansowane z dotacji dla celów podatkowych?

Dodatkowo pojawia się problem różnic kursowych, gdyż faktury zakupowe w dużej części otrzymujemy w euro. Z uwagi na dużą skalę otrzymanej pomocy nie jest możliwe przeznaczenie środków na koszty materiałów zużywanych bezpośrednio do produkcji, z pominięciem magazynu.

Jak w tym przypadku wyodrębnić koszty sfinansowane z dotacji dla celów ujęcia ich jako niestanowiące uzyskania przychodu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX