W jaki sposób ustalić podstawę wymiary świadczeń chorobowych w przypadku przeniesienia pracownika samorządowego do innej jednostki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 26 maja 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W listopadzie 2019 r. pomiędzy pracodawcami samorządowymi podpisano porozumienie w sprawie przeniesienia pracownika samorządowego do innej jednostki (CUW) w trybie art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych. Przeniesienie nastąpiło z dniem 1.01.2020 r. Warunki pracy i płacy określono w porozumieniu pomiędzy pracownikiem a jednostką przejmującą. Zmieniła się wysokość wynagrodzenia zasadniczego, zmieniły się dodatki w zakresie terminu ich obowiązywania, wysokości oraz rodzaju (dodatek funkcyjny, dodatek specjalny). Pracownik ma nieprzerwany okres ubezpieczenia chorobowego. Zapisy w regulaminie wynagradzania CUW różnią się od poprzednio obowiązującego pracownika. Obecnie pracownik nie ma prawa do comiesięcznej premii regulaminowej, regulamin nie przewiduje tego składnika, poprzednio premia była pomniejszana za czas nieobecności i wliczana do podstawy chorobowego. Można uznać, że premia została częściowo wliczona do zwiększonego wynagrodzenia zasadniczego, jednakże w zawartym porozumieniu nie zostało to wprost określone. Poprzednio wypłacano dodatek funkcyjny, pomniejszany za czas nieobecności i wliczano go do podstawy chorobowego, obecnie pracownik nie jest uprawniony do tego dodatku. W poprzednim miejscu pracy pracownik miał przyznany dodatek specjalny do dnia 30.04.2020 r., od września 2019 r. pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim (u poprzedniego pracodawcy dodatek specjalny był pomniejszany za czas nieobecności i wliczany do podstawy świadczeń chorobowych). W zawartym porozumieniu nie przyznano pracownikowi dodatku specjalnego.

Czy podstawę wymiaru świadczeń chorobowych należy ustalić na podstawie wynagrodzenia pracownika uzyskanego w jednostce poprzedniej i aktualnej, zachowując w podstawie składniki, które były wliczane do podstawy w poprzednim miejscu pracy, czy należy wliczyć wynagrodzenie uzyskane wyłącznie w aktualnym miejscu pracy tj. od dnia 1.01.2020 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX