W jaki sposób ustalić liczbę emerytów i rencistów, byłych pracowników w celu naliczenia odpisu na ZFŚS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 12 lipca 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na podstawie jakich dokumentów należy przyjąć prawidłową ilość emerytów i rencistów? Nie jesteśmy w stanie sprawdzić na dzień dzisiejszy ilu byłych pracowników nadal przebywa na świadczeniach emerytalnych i rentowych (tzn. ilu emerytów nadal żyje i ilu rencistów nadal przebywa na świadczeniu). Jedyną możliwości jest stwierdzenie ile wniosków o świadczenia zostało złożone przez zakład pracy w imieniu byłych pracowników).

Czy naliczenia z tytułu sprawowania opieki nad emerytami i rencistami są prawidłowe: Zgodnie z Regulaminem Z.F.Ś.S "Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych wysokościach i terminach określonych w ustawie." W następnym punkcie jest mowa o zwiększeniach funduszu, jednak nie ma mowy o dodatkowym naliczeniu na emerytów i rencistów, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych "Pracodawcy sprawujący opiekę socjalną nad emerytami i rencistami, w tym także ze zlikwidowanych zakładów pracy, mogą zwiększyć o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, o którym mowa w ust. 2, na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do tej opieki."

Aneksem do Regulaminu Z.F.Ś.S. został wprowadzony zapis o treści: "Fundusz tworzy się z corocznego odpisu obciążającego koszty pracodawcy wg następujących współczynników: (...) emeryci i renciści - 4%".

Czy naliczenia na emerytów i rencistów dokonywane w latach poprzednich (tj. przed 2006 r.) są zgodne z ustawą?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX