W jaki sposób ustalić, czy podmiot może stosować dłuższe niż 60 dni terminy zapłaty w transakcjach handlowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jagiełło Andrzej
Odpowiedzi udzielono: 17 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak traktować art. 18f ust. 15 CIT "Jeżeli termin zapłaty określono na fakturze (rachunku) lub w umowie z naruszeniem przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom, przez termin zapłaty, o którym mowa w ust.1 i 2, rozumie się termin określony zgodnie z przepisami tej ustawy". W ustawie tej w art. 7 ust. 2a jest zapis, że termin zapłaty nie może przekraczać 60 dni jeżeli dłużnikiem jest duży przedsiębiorca a wierzycielem jest mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca albo średni przedsiębiorca.

Czy przepisy tej ustawy dotyczą nas jeżeli jesteśmy spółką z o.o. która jest średnim przedsiębiorcą i mamy zobowiązania wobec mikro i małych przedsiębiorców które zgodnie z umową albo porozumieniem do umowy mają ustalony termin zapłaty 120 dni?

Czy ten termin zapłaty powyżej 60 dni został określony z naruszeniem ustawy, czy naruszenie ustawy dotyczyłoby tylko przypadku gdyby dłużnikiem był duży przedsiębiorca, a w przypadku średniego przedsiębiorcy, w tym konkretnym aspekcie, nie ma znaczenia z kim zawiera umowy, czy z "równym" sobie czy z mniejszym

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX