W jaki sposób ustalać parametry i wskaźniki zabudowy, jeżeli na przylegających działkach sąsiednich brak jest zabudowy o takiej samej funkcji jak funkcja wnioskowana?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Siekierski Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 27 sierpnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 15.07.2024 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - dalej r.w.n.z., ustalenia o których mowa w § 1 r.w.n.z.(w tym m.in. linię zabudowy i wysokość zabudowy), określa się na podstawie zabudowy o tej samej funkcji co planowana (jeżeli takiej brak, to ustala się je na podstawie wszystkich działek zabudowanych - § 2 ust. 3 r.w.n.z.). Z kolei, zgodnie z § 7 ust. 1 r.w.n.z., wysokość zabudowy ustala się na podstawie dostępnych z tej samej drogi publicznej przylegających działkach sąsiednich (dalsze przepisy dopuszczają inne wyznaczenie, ale jako pierwsza jest zasada wskazana powyżej).

Jak należy postępować, gdy działki dostępne z tej samej drogi i np. bezpośrednio przylegające nie posiadają zabudowy o tej samej funkcji co planowana, lecz inną (albo tylko jedna działka przylegająca jest tak zabudowana), a dodatkowo np. wysokości tej zabudowy tworzą uskok?

Czy wtedy linię zabudowy i wysokość zabudowy w pierwszej kolejności należy ustalać także na podstawie budynków o tej samej funkcji (np. wzdłuż innych dróg, co, szczególnie w przypadku linii zabudowy, jest nielogiczne)?

Taka konstrukcja i interpretacja ww. przepisów skutkować może, że w praktyce najczęściej będą miały zastosowanie § 7 ust. 3 i § 3 ust. 3 r.w.n.z., które (z uwagi na wielość możliwości) są najtrudniejsze do uzasadnienia i do obrony w przypadku odwołań.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX