W jaki sposób urząd powinien analizować wyniki analiz ścieków surowych, jeżeli w pozwoleniu wodnoprawnym określono tylko najwyższe dopuszczalne wartości zanieczyszczeń?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Piętowska Ewa
Odpowiedzi udzielono: 13 października 2015 r.

PYTANIE

Jak należy rozumieć przepis § 5 ust. 3 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego- dalej r.w.ś.w.z.?

W pozwoleniu wodnoprawnym na odprowadzanie ścieków bytowych lub komunalnych do wód lub do ziemi można określić najwyższe dopuszczalne wartości albo minimalny procent redukcji zanieczyszczeń. Jeżeli - zgodnie z § 5 ust. 3 r.w.ś.w.z. - należy pobierać do analiz próbki ścieków surowych i oczyszczonych w przypadku określenia najwyższych dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń, to tym bardziej należy pobierać próbki ścieków surowych i oczyszczonych w przypadku określenia w pozwoleniu minimalnego procentu redukcji. W przypadku określenia w pozwoleniu minimalnego procentu redukcji zanieczyszczeń wyniki analiz jakości ścieków surowych i oczyszczonych służą do obliczenia, w jakim procencie ładunki zostały zredukowane, natomiast w r.w.ś.w.z. nie określono, w jakim celu prowadzone są analizy jakości ścieków surowych przy określeniu najwyższych dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń.

W jaki sposób urząd powinien analizować (do czego porównywać) wyniki analiz ścieków surowych, jeżeli w pozwoleniu wodnoprawnym określono tylko najwyższe dopuszczalne wartości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX