W jaki sposób ująć w ewidencji VAT fakturę za ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika, wystawioną dla klubu w Wielkiej Brytanii?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 12 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jaki sposób ująć w ewidencji VAT fakturę za ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika, wystawioną dla klubu w Wielkiej Brytanii?

Klub sportowy jest spółką akcyjną oraz czynnym podatnikiem VAT. Wystawiono fakturę dla klubu mającego siedzibę działalności w Wielkiej Brytanii. Usługa dotyczyła ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika. Przyjęto, że zgodnie z ustawą VAT miejscem świadczenia usługi jest Wielka Brytania, a do rozliczenia podatku VAT jest zobowiązany nabywca usługi w swoim kraju. Faktura została wystawiona bez kwoty VAT. Faktura zawierała adnotację "odwrotne obciążenie" oraz stawkę VAT "np." Faktura została wystawiona kwocie EURO, jednakże zawierała przeliczenie dotycząca kursu zgodnie z tabelą kursów NBP.

Czy faktura została prawidłowo wystawiona, w jaki sposób powinna zostać ujęta w części ewidencyjnej i deklaracyjnej JPK_VAT?

Czy powinniśmy wykazać wartość usługi w pliku JPK w części ewidencyjnej w polu k_11 i w części deklaracyjnej w pozycji p_11?

Przyjmując jednak, że świadczymy usługę na rzecz zagranicznego kontrahenta, która w Polsce jest zwolniona z VAT, nie powinniśmy jej wykazywać w deklaracji. Dotychczas wiele publikacji przyjmowało stanowisko, że otrzymana przez klub sportowy należność za wyszkolenie zawodnika (ekwiwalent) jest zwolniona z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT, jeżeli świadczone przez klub usługi są usługami ściśle związanymi ze sportem i o ile otrzymane środki będą przeznaczone na działalność statutową klubu. W styczniu 2019 pojawiła się uchwała nr I/9 PZPN w sprawie opłaty ryczałtowej dla klubu odstępującego Zgodnie z art. 2 ust 2., w sytuacji, gdy klub odstępujący jest płatnikiem podatku VAT, do opłaty ryczałtowej należy doliczyć wartość należnego podatku VAT wg stawki podstawowej.

Czy w związku z powyższym należy przyjąć, że usługa podlega w Polsce opodatkowaniu VAT i wykazać ją JPK, czy przyjąć, że powyższa usługa jest zwolniona z VAT i nie wykazywać jej w żadnej pozycji deklaracji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX