W jaki sposób uchylić decyzję o nienależnie pobranych świadczeniach rodzinnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 lipca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 29 września 2020 r.

PYTANIE

W październiku 2019 r. Pan X, który miał przyznane świadczenia rodzinne oświadczył, że jego partnerka (nie żona) wyjechała od 1 lipca 2019 r. do Niemiec. Pan dodatkowo przed lipcem 2019 r. poszedł do pracy, wobec czego z uwagi na przekroczenie kryterium dochodowego świadczenia i tak by się nie należały akurat od lipca 2019 r. - niezależnie od koordynacji. Z uwagi na powyższe - świadczenia za październik zostały wstrzymane.

OPS wysłał do Wojewody zapytanie w zakresie koordynacji i przy okazji OPS wydał własną decyzję o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń za okres od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. - z uwagi na przekroczenie kryterium dochodowego.

We wrześniu 2020 r. Wojewoda wskazał, że zachodzi koordynacja od 1 lipca 2019 r. do końca okresu zasiłkowego i w tym zakresie nakazał decyzję o przyznaniu świadczeń rodzinnych uchylić.

Dodatkowo Wojewoda wskazał, że OPS nie był uprawniony do wydania decyzji własnej o ustaleniu nienależnie pobranych świadczeń - z uwagi na brak właściwości organu od dnia 1 lipca 2019 r.

Mając na względzie powyższe:

1. W jaki sposób uchylić decyzję o nienależnie pobranych świadczeniach?

Czy tu wejdzie tryb złożenia wniosku o SKO o stwierdzenie nieważności decyzji z uwagi na brak właściwości organu?

2. W przypadku, gdyby ww. tryb był właściwy - jak zaksięgować wpłatę na poczet nienależnie pobranych świadczeń w przypadku, w którym decyzja ustalająca nienależnie pobrane świadczenia jest nieważna?

Czy te pieniądze należy zwrócić stronie na jej wniosek, a jak wniosku nie będzie - to jak te pieniądze traktować (nie są nienależnie pobranymi świadczeniami z uwagi na stwierdzenie nieważności decyzji)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX