Nowość W jaki sposób traktować otrzymywane raz w roku przez osobę fizyczną będącą współwłaścicielem nieruchomości wraz ze spółką, od tej spółki świadczenia pieniężne tytułem rozliczenia najmu nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pogoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 28 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. i osoba fizyczna zawarły umowę wspólnego przedsięwzięcia - są współwłaścicielami jednej nieruchomości (spółka z o.o. ma 85% udziału w prawie własności, a osoba fizyczna ma 15%). Przedmiotowa nieruchomość jest przedmiotem umowy najmu pomiędzy spółką z o.o., a innym najemcą (niech to będzie podmiot X). Faktury sprzedaży (najem) jest w 100% dokonywane przez spółkę z o.o. Tak samo koszty ponosi na bieżąco spółka. Zgodnie z umową wspólnego przedsięwzięcia, Strony uzgodniły, że "wszelkie dochody z tytułu umowy najmu przedmiotowej nieruchomości, będą dzielić proporcjonalnie do udziałów". Rozliczenie dochodów będzie następować do 31 marca każdego kolejnego roku (więc za 2024 r. spółka powinna przedstawić osobie fizycznej do 31.03.2025 r. szczegółowe rozliczenie i wypłacić jej przypadającą na nią zysk). Zgodnie z umową, przy ustalaniu dochodu z umowy najmu, brane są pod uwagę przychody z najmu oraz koszty utrzymania nieruchomości.

W jaki sposób powinno zostać dokonane rozliczenie pomiędzy spółką a osobą fizyczną oraz co jest przychodem dla tej osoby fizycznej (czy to właśnie kwota ostatecznego dochodu ustalona przez spółkę i przypadająca na osobę fizyczną - a więc to nie przychód z najmu, a ustalony dochód staje się przychodem tej osoby fizycznej jako faktyczne przysporzenie)?

Jakie jest źródło przychodów tej osoby fizycznej (czy to inne źródła według skali, czy też najem prywatny opodatkowany ryczałtem)?

Osoba fizyczna nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX