W jaki sposób stosować przepisy dotyczące obowiązkowej korekty kosztów w przypadku rozliczania rozrachunków poprzez kompensatę wzajemnych należności i zobowiązań?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2015 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2013 r.

PYTANIE

Mam pytanie dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwot faktycznie zapłaconych w kontekście przepisów CIT obowiązujących od 2013 r.

Co w sytuacji gdy rozliczam się z kontrahentem na podstawie zaproponowanych przez niego kompensat (kontrahent dostarcza mi surowiec a ja produkuję towar dla niego) ale on mnie kredytuje do wysokości limitu, np. 500.000 euro i do tej wysokości nie muszę regulować mu zobowiązań (jest to umowa ustna niegdzie nie zapisana)?

Co miesiąc potwierdzamy sobie należności i zobowiązania i porównujemy do kwoty umownego kredytu powyżej 500.000 euro - ja mu reguluję poniżej 500.000 euro, on mi również reguluje, a na koniec roku robimy kompensatę ażeby zmniejszyć saldo na kontach należności i zobowiązań.

Jak mam to rozliczać w myśl nowego przepisuart. 15b u.p.d.o.p.?

W ustawie mówi się o terminie 30 i 60 dni.

Co będzie w sytuacji gdy jako termin płatności będzie podana kompensata na życzenie bądź w ogóle tego terminu nie będzie?

Te przepisy to jedna wielka katastrofa dla firm produkcyjnych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX