W jaki sposób starosta może w opisanej sytuacji zmienić pozwolenie wodnoprawne, aby uwzględnić sprzedaż trzech objętych nim działek?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 27 maja 2015 r.

PYTANIE

W 2010 r. starosta wydał panu X pozwolenie wodnoprawne na pobór wód z kanału melioracji podstawowych i ich piętrzenie na potrzeby stawów rybnych zlokalizowanych na kilku działkach oraz na odprowadzanie wód z tych stawów do wód powierzchniowych. Decyzję wydano z terminem ważności do 2030 r. Pan X wystąpił do starosty z wnioskiem o zmianę pozwolenia wodnoprawnego, m.in. przez usunięcie trzech (z kilkunastu) działek, w związku ze sprzedażą ich panu Y – stawy kompleksu I. W trakcie prowadzonych czynności ustalono, że:

1)

Pan Y prowadzi na tych stawach gospodarkę rybacką, korzysta z urządzeń wodnych oraz wód zgodnie z wydanym dla pana X w 2010 r. pozwoleniem wodnoprawnym;

2)

Pan Y jest zakładem w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod.- i zastosowanie znajdą tu przepisy art. 134 ust. 1 pr. wod. dotyczące przejęcia praw i obowiązków wynikających z pozwolenia wodnoprawnego.

W jaki sposób starosta może zmienić pozwolenie wodnoprawne, aby spełnić żądanie Pana X, tj. wykreślenie trzech działek i pozostawienie tylko tych należących do Pana X oraz zmiana pozostałych innych warunków związanych ze zbyciem działek, nie pozbawiając jednocześnie utraty uprawnień do korzystania z wód, jakie uzyskał Pan Y, który jest również beneficjentem tego pozwolenia wodnoprawnego i użytkownikiem stawów, które miałyby być z niego wykreślone?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX