W jaki sposób spółki wspólnie eksploatujące instalacje wchodzące w skład warsztatu samochodowego powinny ponosić odpowiedzialność za wytwarzane odpady?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 7 września 2016 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 22 maja 2014 r.

PYTANIE

Na terenie jednego zakładu - warsztatu samochodowego działalność prowadzą trzy różne spółki. Wszystkie te spółki korzystają z urządzeń wchodzących w skład instalacji, np. podnośniki samochodowe, wysysarka oleju. Jedna firma korzysta z całej instalacji, czyli ze wszystkich urządzeń będących na wyposażeniu warsztatu, natomiast dwie pozostałe tylko z wybranych urządzeń - w zależności od potrzeby. W związku z eksploatacją całej instalacji powstaje powyżej 1 Mg odpadów niebezpiecznych.

Kto w takiej sytuacji powinien wystąpić z wnioskiem o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów?

Czy pozwolenie może uzyskać tylko jedna ze spółek, a dwie pozostałe w oparciu o art. 28 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o. podpiszą umowę ze spółką posiadającą zezwolenie i nie będą zobowiązane do uzyskania pozwolenia i prowadzenia ewidencji odpadów?

Czy też wszystkie spółki powinny wystąpić z jednym wnioskiem o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów?

Dla jednej instalacji może być wydane tylko jedno pozwolenie, w związku z tym nie ma możliwości, aby każda ze spółek wystąpiła z odrębnym wnioskiem o wydanie pozwolenia dla tej samej instalacji lub jej części.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX