W jaki sposób spełnić minimalne standardy noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi i ogrzewalni?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Aptowicz Damian
Odpowiedzi udzielono: 5 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie minimalnych standardów noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi i ogrzewalni, wśród zapisów dotyczących schronisk dla bezdomnych wymienione są m.in.:

- zapewnienie opieki przez co najmniej 1 opiekuna na nie więcej niż 50 osób przebywających w schronisku,

- w schronisku zatrudnia się nie mniej niż 1 pracownika socjalnego na nie więcej niż 50 osób przebywających w schronisku,

- w porze nocnej powinna być w schronisku zapewniona opieka przez co najmniej 1 opiekuna.

Czy powyższe należy rozumieć jako stałą, fizyczną obecność opiekuna w schronisku, również w porze nocnej, tj. 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu, czy spełnieniem wymogu będą np. dyżury nocne polegające na gotowości opiekuna do stawienia się w schronisku w razie takiej potrzeby?

Czy należy zatrudnić pracownika socjalnego wyłącznie do pracy w budynku schroniska i wyłącznie z bezdomnymi w nim przebywającymi, czy może to być pracownik socjalny, w którego rejonie znajduje się schronisko, a swoją pracę wykonuje również z innymi podopiecznymi, spoza schroniska lub każdy z zatrudnionych w OPS pracownik socjalny poza swoim terenem ma przydzielonego jednego lub więcej bezdomnych przebywających w schronisku, ale nie przebywa w nim stale?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX