W jaki sposób rozliczyć pracownika, który został przywrócony do pracy i tym samym utracił prawo do wypłaconej wcześniej odprawy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 28 lipca 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy postąpić, gdy zostało dokonane wypowiedzenie z przyczyn dotyczących pracodawcy i wypłacono odprawę pracownikowi w 2011 r.?

Pracownik otrzymał PIT do rozliczenia się z urzędem skarbowym. W 2012 r. sąd wyrokiem przywrócił pracownika do pracy. Pracownik nie powrócił do pracy ponieważ przebywał na zwolnieniu chorobowym i otrzymywał zasiłek chorobowy z ZUS. Pracodawca ponownie zwolnił go z art. 53 § 1 pkt 1 lit. b. Pracownik miał obowiązek zwrócić pracodawcy otrzymaną odprawę w wysokości brutto, a nadpłacony podatek rozliczyć w PIT. W wyniku przywrócenia do pracy pracownik nabył uprawnienia do nagrody jubileuszowej, a także wyniku rozwiązania umowy o prace nabył uprawnienia do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. W 2012 r. kwotę wypłaty netto pracodawca zaliczył na poczet wpłaty części odprawy (czyli wpłacona kwota została rozksięgowana jako wpłata brutto - netto plus podatek dochodowy) co pracodawca rozliczył w zaliczkach na podatek dochodowy. Pracownik otrzymał dokumenty do rozliczenia się z urzędem skarbowym za 2012 r. Na pozostałą kwotę wezwał do zapłaty odrębnym pismem. Pracownik po wezwaniu w 2013 r. wpłacił część kwoty która została zaliczona jak poprzednio (netto oraz podatek dochodowy) również pracodawca uwzględnił to w zaliczkach na podatek dochodowy. Były pracownik otrzymał potwierdzenie do rozliczenia się z urzędem skarbowym za 2013 r. Pozostała kwota po rozliczeniu nadal nie została wpłacona i jest na ewidencji księgowej jako należna.

Czy prawidłowo zostały rozliczone wpłaty?

Czy pracodawca ma nadal uprawnienia do egzekwowania niezapłaconej kwoty od pracownika?

A może pracodawca nie ma się ubiegać o zwrot od pracownika, a powinien zwrócić się do urzędu skarbowego o zwrot podatku od nienależnie wypłaconej odprawy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX