W jaki sposób rozliczyć koszty doposażenia, gdy do sprzedaży ulepszonego urządzenia dochodzi w grudniu, a rzeczywisty koszt zakupu doposażenia można ustalić dopiero w styczniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Soprych Maciej
Odpowiedzi udzielono: 23 lutego 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka sprzedaje towary (urządzenia) na rynku krajowym. Wcześniej nabywa je od producenta. Większość sprzedaje w takim samym stanie jak dostarczył je spółce producent. W celu uatrakcyjnienia oferty spółka będzie dokonywać zakupów akcesoriów w kraju i za granicą oraz usług montażu tych akcesoriów w ww. urządzeniach. Rozpatrując całkowity koszt doposażenia urządzeń jako 100%, może wystąpić sytuacja, że usługi montażu tych akcesoriów będą stanowić 15% wartości całego kosztu doposażenia albo 80%. Doposażenie nie będzie składowane w magazynie spółki tylko w firmie dokonującej jego montażu.

Na jakich kontach rozliczać przypadek 1) koszt usług nieznaczny, wartość akcesoriów znacząca - jako przerób handlowy?

Jak rozliczać przypadek 2) wartość usługi znacząca, przy czym w cenie usługi jest zawarty towar - produkcja?

Faktury zakupu za doposażenie w tym usługi wpływają do spółki w różnym terminie, urządzenia są ewidencjonowane w magazynie według kosztu rzeczywistego zakupu. Urządzenie może być gotowe do sprzedaży, a koszt nie będzie ustalony ze względu na brak faktur zakupu doposażenia, które stanowi najprawdopodobniej bezpośrednie koszty.

W jaki sposób rozliczyć te koszty gdy do sprzedaży doposażonego urządzenia dochodzi w grudniu, a rzeczywisty koszt zakupu doposażenia można ustalić dopiero w styczniu?

Czy można przyjąć inną wycenę dla doposażenia, np. wg stałych cen ewidencyjnych i ustalać/rozliczać odchylenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX