W jaki sposób pracodawca powinien prawidłowo rozliczać czas pracy pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy skoro pracownik ten zatrudniony jest przez zakład pracy, będący jego jednostką macierzystą?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 28 lutego 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jaki sposób pracodawca powinien prawidłowo rozliczać czas pracy pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy (8 godzin pracy dziennie i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy) od 7.00 do 15.00, skoro pracownik ten zatrudniony jest przez zakład pracy, będący jego jednostką macierzystą?

W umowie o pracę jako miejsce pracy ma wskazany określony obwód nadzorczy obejmujący inne jednostki objęte Układem Zbiorowym, w określone dni (przeciętnie 4 razy w miesiącu) świadczy pracę w naszym zakładzie od 7.00 do 15.00, ale w pozostałe dni miesiąca świadczy pracę co dziennie w innej jednostce ze wskazanego obwodu nadzorczego, otrzymując z naszego zakładu za każdym razem delegację na wyjazd do tych jednostek. Generalnie powinien tam świadczyć pracę również od 7.00 do 15.00, choć zdarza się, ze jednostki te pracują w godz. 8.00-16.00, a ponadto zdarzyć się może, że pracownik ten będzie świadczył tam pracę nie przez 8, a np. przez 9 godzin dziennie (1 godzina nadliczbowa?).

W jaki sposób jednostka zatrudniająca tego pracownika (z zaznaczeniem, że pozostali pracownicy potwierdzają swój pobyt w pracy na liście obecności) powinna rozliczać czas jego pracy?

Bazując jedynie na rozliczonych delegacjach, w których pracownik ten wskazuje godziny pobytu, ale jest tam również wliczony jego dojazd z miejsca zamieszkania do miejsca delegowanego, czy pobierając, np. oświadczenie od tego pracownika po każdym miesiącu pracy o liczbie przepracowanych godzin, o godzinach nadliczbowych, w niedziele, święta itd?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX