W jaki sposób powinny być gromadzone/przechowywane oraz przekazywane oleje odpadowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 3 stycznia 2022 r.

PYTANIE

W jaki sposób powinny być gromadzone/przechowywane oraz przekazywane oleje odpadowe?

Jaki jest prawidłowy sposób gospodarowania tego rodzaju odpadami?

Zakład wytwarza oleje odpadowe w oparciu o pozwolenie zintegrowane w którym wymienione są rodzaje i ilości odpadów, w tym olejów odpadowych (kody odpadów) dopuszczonych do wytwarzania w ciągu roku, np. 12 01 10*, 13 01 10, 13 02 06*, 13 02 08* etc. Klasyfikacja kodów odpadów w postaci olejów jest dokonywana na podstawie Kart charakterystyki poszczególnych rodzajów olejów. Zgodnie z pozwoleniem zintegrowanym oddzielenie magazynowane są oleje odpadowe sklasyfikowane w różnych kodach odpadów. Takie działanie jest dosyć problematyczne, ponieważ wymaga zastosowania dużej ilości pojemników dla różnych kodów odpadów olejowych (dla niewielkiej ilości oleju wykorzystywany jest odrębny pojemnik). W praktyce jednak podmiot, któremu przekazywane są oleje odpadowe (posiadający decyzję na zbieranie odpadów), zbiera wszystkie oleje odpadowe łącznie (przy odbiorze tankuje je do jednej cysterny, która nie posiada komór, co powoduje, że oleje mieszają się z sobą). Podmiot odbierający uzasadnia takie działanie tym, że nie ma to znaczenia dla dalszego procesu zagospodarowania tych olejów.

Czy odbieranie przez podmiot olejów odpadowych o różnych kodach odpadu łącznie (mieszanie ich ze sobą) jest zgodne z przepisami prawa?

Czy przekazując oleje odpadowe o różnych kodach odpadu można wystawić kilka KPO (odrębnie dla każdego kodu odpadu) mimo, że oleje odbierane są za pomocą jednej cysterny i są ze sobą mieszane?

Czy różne kody odpadów (olejów odpadowych) mogą być gromadzone na Zakładzie w jednym pojemniku tzn. mogą być mieszane ze sobą na mocy rozporządzenia Ministra Gospodarki z 5 października 2015r. w sprawie szczegółowego postępowania z olejami odpadowymi (Dz.U. z 2015 r. poz. 1694) - dalej r.s.p.o. (§ 2 ust. 1 oraz ust. 3 r.s.p.o.) oraz na mocy ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2021 r. poz. 779) – dalej u.o. (art. 90 u.o.) mimo, że w pozwoleniu zintegrowanym są zapisy dotyczące magazynowania dla każdego odpadu oddzielnie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX