W jaki sposób powinno się rozliczać transakcje sprzedaży walut ?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 11 października 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik w dniu 1 stycznia 2007 r. wybrał metodę ustalania różnic kursowych w oparciu u ustawę o rachunkowości dla celów CIT. Podatnik należy do grupy kapitałowej w której osobny zagraniczny podmiot (nie będący bankiem - dalej Treasury) świadczy pozostałym podmiotom m.in. następujące usługi finansowe które są przedmiotem zainteresowania w tym pytaniu:

1.

Sprzedaż walut (podatnik końcem miesiąca wysyła nadwyżki pieniężne w walutach, które Tresury traktuje jako lokaty, a następnie zwraca podatnikowi kwotę w PLN (przy zastosowanym przez siebie kursie faktycznym zbliżonym lecz nie równym średniemu kursowi NBP) z doliczonymi odsetkami. Jako, że od momentu wysłania przez podatnika walut (koniec miesiąca) do momentu spłaty ekwiwalentu w PLN (około 20 następnego miesiąca) podatnik nie zna faktycznie zastosowanego kursu, podatnik stosuje do rozchodu tych środków średni kurs NBP z dnia wysłania walut, a gdy kurs faktycznie zastosowany jest już ogłoszony - zamienia go. Czy to podejście jest prawidłowe? Jeśli nie, to jak powinno to wyglądać?

2.

Depozyty - na identycznej zasadzie jak w pyt. 1 podatnik pod koniec miesiąca wysyła do Treasury waluty, które traktowane są jak depozyt i spłacane w tej samej walucie początkiem następnego miesiąca z odsetkami. Czy powinny powstawać tu jakiekolwiek różnice kursowe? Czy otrzymane na rachunek bankowy odsetki w walucie księgowane powinny być po kursie zakupu banku z którego usług jednostka korzysta?

3.

Kontrakty Forward - jednostka ma je zakładane kwartalnie na okres kolejnych 12 miesięcy po kursie kontraktowym z dnia założenia kontraktu. Następnie każdego 20 -go miesiąca, następuje porównanie kwoty kontraktu po kursie z założenia kontraktu oraz po kursie faktycznie zastosowanym przez Tresury. Tylko różnica w PLN przelewana jest na konto. Czy są to przychody i koszty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX