W jaki sposób potraktować fakturę korygującą i w którym okresie ująć jako korektę kosztu rachunkowego i kosztu podatkowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Niedźwiedzka Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 31 marca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W grudniu 2016 otrzymałem fakturę dokumentującą poniesienie kosztu "opłaty dodatkowej" z tytułu przeciążenia wagonów PKP. Opłatę zaliczyłem bilansowo i podatkowo do kosztów pośrednich 2016 r. W 2017 r. po uznaniu złożonej reklamacji kontrahent wystawił fakturę korygującą obniżając kwotę "opłaty dodatkowej".

W jaki sposób potraktować fakturę korygującą i w którym okresie ująć jako korektę kosztu rachunkowego i kosztu podatkowego?

Czy do korekty kosztów podatkowych zastosowanie ma art. 15 ust. 4c lub 4d czy też może ust. 4i u.p.d.o.p.?

Czy dopuszczalne jest ujęcie faktury korygującej koszt w 2016 r. do celów bilansowych i uznanie tej korekty w kalkulacji CIT dopiero za 2017 r.?

Jeżeli ust. 4i stoi w sprzeczności z ust. 4c lub 4d, to który z nich należy stosować do prawidłowego zakwalifikowania kosztu lub jego korekty w kalkulacji zobowiązania podatkowego?

Nadmieniam, że księgi rachunkowe za 2016 r. są nadal otwarte.

Jeżeli taka sama sytuacja wystąpiła by na przełomie miesięcy do obliczania zaliczek na CIT w trakcie roku, to czy należy stosować te same zasady?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX