W jaki sposób postępować z odpadami w postaci zanieczyszczonego krwią czyściwa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 7 grudnia 2020 r.

PYTANIE

Firma prowadzi usługi dotyczące obsługi magazynu na zlecenie klienta. W ramach usług firma logistyczna prowadzi proces przepakowywania produktów klienta. Przepakowywanie odbywa się na stacjonarnych stanowiskach. W wyniku przepakowywania powstają odpady z grupy kodów 15. Firma dokonuje również procesu czyszczenia produktów. Czyszczenie odbywa się w odrębnym pomieszczeniu, które wyposażone jest w zlew, w którym dokonuje się czyszczenia. W wyniku procesu będą powstawać odpady (zanieczyszczone czyściwo oraz puste opakowania po środkach czystości) oraz ścieki.

Czy stacjonarne stanowisko do pakowania oraz stanowisko do czyszczenia należy uznać za instalację w rozumieniu ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2020 r. poz. 1219) – dalej p.o.ś.?

Jakie kody odpadów należy nadać odpadom w postaci zużytego czyściwa z procesu czyszczenia?

Czyściwo zostanie zanieczyszczone krwią ludzką, która znajdowała się na sprzęcie medycznym.

Czy zasadna jest klasyfikacja odpadów do grupy Odpady medyczne i weterynaryjne (z wyłączeniem odpadów kuchennych i restauracyjnych niezwiązanych z opieką zdrowotną lub weterynaryjną)?

Odpad nie powstaje w placówce medycznej.

Czy zatem nawet jeśli zostanie zaklasyfikowany do grupy 18, podmiot będzie zobowiązany do stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z 5.10.2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 1975) - dalej r.p.o.m.?

W jaki sposób postępować z odpadami w postaci zanieczyszczonego krwią czyściwa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX