Nowość W jaki sposób podczas zebrania wiejskiego weryfikować zamieszkanie i posiadanie prawa wyborczego do rady miejskiej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wilk Jakub
Odpowiedzi udzielono: 25 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W statucie sołectwa jest zapis, że prawo do udziału w zebraniu wiejskim mają wszyscy mieszkańcy sołectwa, posiadający czynne prawo wyborcze do rady miejskiej w danej miejscowości. Podczas tego zebrania, zebranie wiejskie wybiera sołtysa liczbą głosów 26-28. Przegrany kandydat składa protest wyborczy, podkreślając, że w wyborach brały udział osoby nieuprawnione (niezamieszkałe, niezameldowane). Pojawiają się oba pojęcia zamieszkania i zameldowania pomimo, że statut jak i ustawa o samorządzie gminnym stanowi o mieszkańcach stale zamieszkałych. Statut nie stanowi, że uprawnieni do głosowania są na podstawie spisu wyborców (zamieszkanie nie powoduje ujęcia w Centralnym Rejestrze Wyborców).

W jaki sposób podczas zebrania weryfikować w sposób prawidłowy zamieszkanie i posiadanie prawa wyborczego do rady? Oświadczeniem uczestników zebrania wiejskiego? W toku weryfikacji listy obecności osób z ww. zebrania (54 osoby) ustalono, że jedna osoba nie posiada prawa wyboru rady miejskiej (weryfikacja na podstawie CRW), zamieszkania organ nie jest w stanie zweryfikować - nie prowadzi rejestru zamieszkania.

Czy wybory należy uznać za nieważne? Jeden głos - osoby zweryfikowanej w CRW - nie rozstrzyga wyniku przeprowadzonych wyborów (26 do 28). Bardzo proszę o wnikliwą analizę pytań z uwagi na fakt, że zarówno ustawa o samorządzie gminnym jak i statuty sołectw nie zawierają regulacji w tych tematach. Brak oddzielnego aktu prawnego, stąd mnóstwo niejasności i różne praktyki.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX