W jaki sposób organ powinien prowadzić postępowanie, na podstawie nowych przepisów, czy kontynuować na podstawie przepisów obowiązujących na dzień wszczęcia postępowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Mikołajewska-Janiaczyk Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 16 września 2019 r.

PYTANIE

Organ nadzoru budowlanego prowadzi postępowanie od 2012 r. w sprawie budowy ogrodzenia działki płotem z siatki stalowej na cokole betonowych o wysokości nie przekraczającej 2,20 m. Ogrodzenie bezpośrednio graniczy z drogą wojewódzką i rzeką Słupią. We wrześniu 2012 r. zawiadomiono strony o wszczęciu postępowania administracyjnego. W listopadzie 2012 r. postanowieniem nałożono na inwestora obowiązek przedłożenia dokumentów zgodnie z art. 49b ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186) – dalej pr. bud. Inwestor przedłożył wymagane dokumenty. Następnie w grudniu 2012 r. postanowieniem ustalono wysokość opłaty legalizacyjnej, tj. 2500,00 zł. W grudniu wpłynęła do tutejszego organu nadzoru budowlanego skarga - zażalenie na w/w postanowienie od właścicieli sąsiedniej nieruchomości. Organ wyższej instancji w 2013 r. uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Wskazał, iż zastosowanie procedury legalizacyjnej określonej w art. 49b pr. bud. było zasadne. Jednakże postępowanie zostało przeprowadzone niewłaściwe z uwagi na to, iż tutejszy organ objął ogrodzenie wykonane na dwóch działkach, a w rzeczywistości ogrodzenie zostało wykonane na czterech działkach. Od momentu uchylenia postanowienie tutejszy organ nie podjął żadnych czynności, z uwagi na chorobę inspektora prowadzącego sprawę.

W jaki sposób organ powinien prowadzić postępowanie?

Na podstawie nowych przepisów, czy kontynuować na podstawie przepisów obowiązujących na dzień wszczęcia postępowania, tj. 2013 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX