W jaki sposób organ powinien naliczyć opłatę legalizacyjną za wykonanie czterech urządzeń wodnych bez uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 8 sierpnia 2016 r.

PYTANIE

Przez teren gminy przepływa rzeka (śródlądowa powierzchniowa woda płynąca, wpisana do rejestru prowadzonego przez marszałka). Z jednej strony rzeki działkę kupił podmiot X, z drugiej zaś podmiot Y. Bez żadnych pozwoleń ani zgód na rzece wykonano zbiornik wodny (staw) o powierzchni około 0,5 ha wraz z budowlami piętrzącymi przed wlotem do stawu i na jego wylocie. Staw jest zasilany wodą z rzeki, która przez niego przepływa oraz naturalnymi źródliskami będącymi w jego czaszy. Poniżej stawu, w odległości ok. 20 m od rzeki, wykonany został mniejszy staw, wraz z zastawką umożliwiającą zrzut nadmiaru wód do rzeki poprzez wykonany rów dopływowy. Mniejszy staw zasilany jest jedynie występującymi źródliskami. Ponadto właściciele działek w celu ich ogrodzenia wykonali na rzece przepust, na którym postawili płot.

Czy stawy wraz z zastawkami należy traktować jako jedno urządzenie?

Czy każdą zastawkę i każdy staw należy traktować jako pojedyncze urządzenia?

Jakie postępowanie administracyjne powinien przeprowadzić starosta, które mają na celu likwidację urządzeń wodnych wykonanych bez pozwoleń i zgód, czy też zmierzające do legalizacji urządzeń?

Jeśli organ zobowiązałby podmioty do legalizacji urządzeń, to w jaką opłatę powinni uiścić?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX