W jaki sposób organ może zweryfikować wątpliwości dotyczące faktycznego sprawowania opieki nad dzieckiem tylko przez ojca, ubiegającego się o świadczenie wychowawcze?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 lipca 2017 r.
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 4 maja 2017 r.

PYTANIE

Ojciec dziecka złożył wniosek na świadczenie wychowawcze jako samotny ojciec, wskazując we wniosku siebie i dziecko, pomijając matkę dziecka, która mieszka z nimi. Wyżej wskazani nie mają zawartego związku małżeńskiego. Oboje są po rozwodach, ale dziecko jest ich wspólne. On jest obecnie osobą bezrobotną. Ona pracuje, jeżeli policzymy dochody matki, to dochód rodziny przekroczy kryterium dochodowe.

Jak powinno prawidłowo wyglądać postępowanie w tej sprawie?

Czy należy wezwać ojca dziecka do wyjaśnień, jeżeli nadal utrzymuje, że jest ojcem samotnie wychowujący?

Czy należy złożyć wniosek o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego?

Czy jeśli okaże się, że matka również uczestniczy w wychowywaniu dziecka, to w jaki sposób należy uzupełnić skład rodziny?

Czy wystarczy sam wywiad, czy ojciec dziecka na nowo powinien złożyć wniosek papierowy z uzupełnionym składem rodziny i organ wtedy powinien wydać decyzję odmowną z powodu przekroczenia kryterium dochodowego?

Czy jeżeli matka oświadcza, że faktycznie nie angażuje się w wychowanie dziecka, nie partycypuje w kosztach itd. to powinniśmy wydać wówczas decyzję przyznającą?

Czy organ powinien wykonać jakieś jeszcze dodatkowe czynności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX