W jaki sposób OPS powinien postąpić, czy oczekiwać na postanowienie Sądu w sprawie planu spłaty wierzycieli lub umorzenia zobowiązań upadłego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 2 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Syndyk wystąpił do Ośrodka Pomocy Społecznej do zgłoszenia swoich wierzytelności względem upadłego. Do pisma dołączył postanowienie o ogłoszeniu upadłości danej osoby.

Osoba ma wydane decyzje o świadczeniach nienależnie pobranych z tytułu funduszu alimentacyjnego. Aktualnie prowadzona jest egzekucja administracyjna. W terminie 30 dni od daty ukazania się obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym złożono wniosek o zgłoszenie wierzytelności.

W jaki sposób OPS powinien postąpić, czy oczekiwać na postanowienie Sądu w sprawie planu spłaty wierzycieli lub umorzenia zobowiązań upadłego?

Czy jeżeli dojdzie do umorzenia zobowiązań, to czy należy je również odpisać z ksiąg rachunkowych tutejszego organu?

Czy do czasu wydania postanowienia Sądu rozstrzygającego w sprawie należy informować o czymkolwiek administracyjny organ egzekucyjny?

Czy, jeżeli po sporządzeniu planu podziału, zostanie wydana nowa decyzja w sprawie świadczeń nienależnie pobranych lub powstaną inne zobowiązania danej osoby, to czy ta należność jest również objęta postępowaniem upadłościowym, ponieważ z przyczyn niezależnych od organu nie została zgłoszona w terminie 30 dni?

Czy w tym przypadku, obowiązkiem organu jest dokonanie zgłoszenia wierzytelności i uregulowania kosztów zgodnie z art. 235 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe?

Jak powinien postąpić organ, kiedy ustalony jest plan podziału, z którego upadły się nie wywiązuje?

Czy z wniosku o zgłoszenie wierzytelności można zawnioskować o maksymalny okres spłaty według ewentualnego planu podziału, ponieważ należności mogą ulec przedawnieniu zgodnie z ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX