W jaki sposób opodatkować wypłacone byłemu wspólnikowi spółki jawnej wynagrodzenie z kontraktu, który nie zakończył się przed momentem wystąpienia ze spółki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pogoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 18 lipca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wspólnik spółki osobowej (spółka jawna z 3 wspólnikami, wszyscy opodatkowani podatkiem liniowym) wystąpił ze spółki. W porozumieniu wspólników wskazano, że przyszłe zyski osiągnięte przez tę spółkę osobową ze spraw niezakończonych (jedna sprawa niezakończona, w ramach której bank dokona dla spółki zwrotu błędnie pobranego kapitału, którego zwrot nie będzie stanowił przysporzenia majątkowego, oraz zwrotu błędnie pobranych odsetek i opłat manipulacyjnych - które będą stanowiły już przysporzenie majątkowe, gdyż wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów) będą należne w jednej trzeciej wspólnikowi występującemu, wg udziałów w zysku przed wystąpieniem wspólnika ze spółki.

Czy wypracowane przez spółkę w zakresie tej jednej sprawy niezakończonej zyski będą dzielone wg udziałów, jakie wspólnicy mieli przed dniem wypowiedzenia umowy spółki, czy jednak w pierwszej kolejności to pozostali w spółce wspólnicy na dzień osiągnięcia zysku rozliczą dochód i zapłacą podatek dochodowy od osób fizycznych z tego tytułu, a dopiero następnie kwotę netto (już po opodatkowaniu) przekażą wspólnikowi, który wyszedł ze spółki, tytułem zysku z niezakończonych spraw?

W naszej ocenie wystąpienie wspólnika ze spółki nie wpłynie na rozliczenie zysków tej jednej sprawy niezakończonej - dochód będzie należało podzielić tak, że na każdego ze wspólników przypadnie 1/3 jego wartości.

PIT ureguluje każdy z nich we własnym zakresie. Każdy z nich także będzie obowiązany do uregulowania składki na ubezpieczenie zdrowotne (w tym także wspólnik, który ze spółki wyszedł) we własnym zakresie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX