W jaki sposób opodatkować w VAT pośrednictwo w obrocie nieruchomościami?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 20 marca 2017 r.

PYTANIE

Osoba fizyczna X prowadząca działalność jako pośrednik w obrocie nieruchomościami (biuro nieruchomości). Zawiera umowy z agentami prowadzącymi działalność gospodarczą oraz z agentami - osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej, za pośrednictwem akademickich inkubatorów przedsiębiorczości. Osoba ta ponosi wydatki na szkolenia agentów, zakup telefonów i tabletów, opłaty abonamentowe za telefon oraz opłaty za przejazdy taksówkami na spotkania z potencjalnymi klientami. Konieczność zapewnienia agentom sprzętu, szkoleń i przejazdów wynika z zawieranych z nimi umów.

Czy od wydatków powyższych osoba X ma prawo odliczyć VAT?

W umowie o współpracę jest zapis, że w sytuacji rozwiązania umowy przed upływem 6 miesięcy agent jest zobowiązany zwrócić koszty szkoleń.

Czy w związku z tym zwrotem kosztów należy wystawić fakturę czy notę obciążeniową?

Czy taki zwrot kosztów szkolenia wynikający z umowy jest opodatkowany VAT, a jeśli tak, to kiedy powstaje obowiązek podatkowy - w momencie otrzymania przez osobę X zwrotu kosztów, czy może w momencie wystawienia dokumentu albo rozwiązania umowy o współpracę?

Zdarza się, że nieuczciwi klienci sprzedają nieruchomość poza biurem (osobą X) kupującym znalezionym przez biuro. Wówczas, według umowy podpisanej z klientem, osobie X należy się prowizja od tej sprzedaży. Czasami osoba X dowiaduje się o tej sprzedaży 2-3 miesiące później.

W jakim momencie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu prowizji za tę sprzedaż?

Często należności z tego tytułu są dochodzone na drodze sądowej.

Kiedy osoba X powinna wystawić fakturę - razem z wezwaniem do zapłaty, czy dopiero po otrzymaniu pieniędzy od klienta?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie wystawiona faktura, a klient zapłaci pieniądze z bardzo dużym opóźnieniem, albo nie zapłaci ich wcale.

Jak najkorzystniej postąpić w takiej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX