W jaki sposób opodatkować ryczałtem refundację za uczniów z 1 kwartał 2022 roku, otrzymaną już po zamknięciu działalności gospodarczej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2022 r.
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 13 kwietnia 2022 r.

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ryczałtu zamyka działalność z dniem 31.03.2022 roku. Od 1 kwietnia już nie prowadzi działalności. Przez pierwsze trzy miesiące tego roku miała jeszcze pracowników młodocianych, za których otrzyma w kolejnym miesiącu refundację kosztów z Cech-u, zawsze był to przychód opodatkowany stawką ryczałtu 3%, osoba ta otrzyma również dofinansowanie za wyszkolenie uczniów w miesiącu wrześniu za okres kiedy uczyła jednego z pracowników, w kolejnym roku otrzyma za uczniów których osoba ta uczyła przez 18 miesięcy, nie można tego otrzymać wcześniej, tylko w momencie gdy pracownik młodociany zda egzamin pozytywnie i zakończy naukę. Stąd pytanie, w jaki sposób opodatkować refundację za uczniów z 1 kwartał 2022 roku, otrzymaną już po zamknięciu działalności gospodarczej, czy nadal jest to 3 %, dofinansowanie z urzędu miasta za wyszkolenie ucznia otrzymane w miesiącu wrześniu w roku zamknięcia działalności, czy również 3%, za 2022 rok podatnik ma obowiązek złożenia PIT-28.

Czy dofinansowanie otrzymane za okres nauki w 2023 roku również będzie opodatkowane 3%, bo dotyczy tego okresu kiedy była działalność gospodarcza, a była opodatkowana ryczałtem ewidencjonowanym? Czy można w takiej sytuacji złożyć PIT-28 po zamknięciu działalności z powodu otrzymania tych dofinansowań? Kiedy należy wpłacić zaliczkę podatku, czy we wrześniu jeśli otrzyma się dofinansowanie, czy w terminie złożenia PIT-28? W przypadku sprzedaży środka trwałego, czy również jest to 3%, czy opodatkowanie na zasadach ogólnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX