W jaki sposób należy zakończyć proces likwidacji spółki wodnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 16 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Od lat spółka wodna nie funkcjonuje, kadencja jej zarządu wygasła, nie zwołał on wcześniej walnego zgromadzenia, bo nikt się na nie nie stawiał. Starosta zgodnie z art. 463 ust. 1 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr.wod. rozwiązał zarząd spółki wodnej wyznaczając osobę pełniącą obowiązki zarządu. Osoba wyznaczona do pełnienia obowiązków zarządu była obowiązana zwołać walne zgromadzenie w celu wybrania nowego zarządu. Jej również to się nie udało. Walne zgromadzenie nie dokonało wyboru nowego zarządu (nie się nie zebrało), starosta ustanowił, w drodze decyzji, na koszt spółki wodnej, zarząd komisaryczny na czas oznaczony, nie dłuższy niż rok. Upłynął termin, na jaki został ustanowiony zarząd komisaryczny, o którym mowa w art. 463 ust. 3 pr.wod., a walne zgromadzenie nie dokonało wyboru nowego zarządu (bo nawet się nie zebrało). Starosta wydał decyzję o rozwiązaniu spółki wodnej i powołaniu likwidatora. Po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego likwidator, który wszedł w prawa i obowiązki zarządu, rozpisał zwołanie walnego zgromadzenia spółki, w celu podjęcia uchwały w sprawie zatwierdzania ostatecznych rachunków i sprawozdań likwidatora spółki wodnej. Walne nie zebrało się, nie było zainteresowania.

Jak ma postąpić starosta w ww. sprawie, gdyż przecież dopiero po otrzymaniu uchwały walnego zgromadzenia spółki wodnej w likwidacji o zatwierdzeniu ostatecznych rachunków i sprawozdań likwidatora może on wystąpić z wnioskiem o wykreślenie spółki wodnej z systemu informacyjnego gospodarki wodnej?

W jaki sposób należy zakończyć proces likwidacji spółki, który nie może wlec się w nieskończoność, a walne i tak nigdy się nie zbierze, co pokazuje ostatnich 5-6 lat?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX