W jaki sposób należy wskazać na wniosku imię i nazwisko dziecka przyjętego na wychowanie, w przypadku wystąpienia z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 stycznia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Pietruszyńska Katarzyna
Odpowiedzi udzielono: 2 lutego 2017 r.

PYTANIE

Jak postąpić w przedstawionej sytuacji?

Postanowieniem sądu, załączonym do dokumentacji kadrowej, pracownica wniosła o przysposobienie małoletniego dziecka i wystąpiła o udzielenie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego. W Rozporządzeniu MPiPS w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, wniosek o udzielenie urlopu, również urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, powinien zawierać:

1)

imię i nazwisko pracownika,

2)

imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka przyjętego na wychowanie,

3)

wskazanie okresu na który ma być udzielony urlop.

Pracownica załączyła również postanowienie sądu o wystąpieniu wnioskodawczyni z wnioskiem o przysposobienie dziecka. W związku z tym, że proces adopcyjny trwa, i dziecko otrzyma nazwisko pracownicy, pracownicę poinstruowano, że imię i nazwiska dziecka należy nie ujawniać i w piśmie sądowym należy zamazać pierwsze imię i nazwisko dziecka. W NFZ poinformowano, że należy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego dopiero wtedy gdy otrzyma nowe nazwisko.

Jak wobec powyższego spełnić wymóg rozporządzenia, aby wskazać na wniosku imię i nazwisko dziecka przyjętego na wychowanie, w przypadku wystąpienia z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX