W jaki sposób należy ustalić właściwość organu ochrony środowiska w sprawie wydania pozwolenia zintegrowanego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2019 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 16 listopada 2018 r.

PYTANIE

Jaki organ ochrony środowiska jest właściwy w sprawie wydania pozwolenia zintegrowanego dla opisanej sytuacji?

Do starosty wpłynął wniosek w sprawie wydania pozwolenia zintegrowanego dla instalacji oczyszczania ścieków pochodzących z instalacji wymagających uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Oczyszczalnia ścieków przemysłowych eksploatowana jest przez zakład X, a dodatkowo do ww. oczyszczalni trafiają ścieki z zakładu Y. w którym znajduje się instalacja IPPC wymagająca pozwolenia zintegrowanego. Z analizy wniosku wynika, że wylot oczyszczonych ścieków do odbiornika, który jest niewątpliwie elementem oczyszczalni ścieków, znajduje się na terenie zamkniętym zgodnie z przepisami ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Natomiast sama oczyszczalnia znajduje się na innej nieruchomości, która nie jest zaliczona do terenów zamkniętych. Starosta uważa, że zgodnie z art. 378 ust. 2 p.o.ś. organem właściwym do wydania pozwolenia jest regionalny dyrektor ochrony środowiska. Na poparcie swojej decyzji starosta cytuje postanowienie NSA z 30.10.2018 r. , II OW 109/18.

Czy stanowisko starosty jest słuszne bowiem istnieją inne orzeczenia NSA, które odmiennie orzekały w przypadku podobnych sporów kompetencyjnych (patrz postanowienie NSA z 11.10.2017 r., II OW 94/17)?

Czy fakt, że tylko niewielka część oczyszczalni ścieków - wylot kanalizacyjny - znajduje się na terenie zamkniętym ma w tej sytuacji znaczenie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX