W jaki sposób należy ustalić odsetki ustawowe za opóźnienie spłaty nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych w przypadku odroczenia i rozłożenia należności w systemie ratalnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dniu 19 września 2016 r. organ zobowiązał stronę do zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie nienależnie pobranych świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 26 września 2016 r. strona zwróciła się z wnioskiem o rozłożenie na raty kwoty nienależnie pobranego świadczenia oraz umorzenie ustawowych odsetek z uwagi na trudną sytuację finansową. W wyniku przeprowadzonego postępowania wydana została w dniu 17 listopada 2016 r. decyzja rozkładająca w układzie ratalnym kwotę nienależnie pobranego świadczenia, ustalająca termin spłaty pierwszej raty do dnia 31 grudnia 2016 r. oraz odmawiająca umorzenia ustawowych odsetek za opóźnienie. W dniu 6 grudnia 2016 r. strona zwróciła się z prośbą o odroczenie terminu płatności pierwszej raty. Wobec powyższego po przeprowadzonym postępowaniu należałoby, zgodnie z art. 163 Kodeksu postępowania administracyjnego, zmienić decyzję rozkładającą na raty odraczając termin płatności pierwszej raty do 31 marca 2017 r. i ustalić nowy harmonogram spłaty.

W jaki sposób należy ustalić odsetki ustawowe za opóźnienie w przypadku odroczenia i rozłożenia należności w systemie ratalnym?

Zgodnie z art. 23 ust. 7 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów odsetki są naliczane od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu wypłaty świadczeń z funduszu alimentacyjnego, do dnia spłaty. Stosując zatem literalne brzmienie powołanego przepisu należałoby ustalić w pierwszej kolejności spłatę należności głównej a ostateczną kwotę ustawowych odsetek przeliczyć i ustalić w ostatniej racie. Jednakże istnieje wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 września 2012 r., II SA/Lu 476/12, LEX nr 1228998, według którego rozłożenie przez organ na raty płatności nienależnie pobranych świadczeń na podstawie art. 23 ust. 7 ustawy ma ten skutek, że organowi nie przysługują odsetki od ratalnych świadczeń za okres od daty wydania decyzji do daty płatności poszczególnych rat, z wyłączeniem sytuacji opóźnienia spłaty którejkolwiek z rat.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX