W jaki sposób należy ustalić dopuszczalne wartości wskaźników w ściekach przemysłowych pochodzących z zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych przy użyciu borowiny oraz wód solankowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 1 lipca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Piętowska Ewa
Odpowiedzi udzielono: 5 października 2017 r.

PYTANIE

Uzdrowisko X prowadzi zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne przy użyciu borowiny oraz wód solankowych. Analizy kontrolne wód leczniczych z otworów podziemnych wykazały, że w wodach tych dominują jony chlorkowy (ok. 40.000 mg/l) oraz sodowy (ok. 20.000 mg/l). Ścieki przemysłowe pochodzące z tych zabiegów wprowadzane są do wód tzw. kanału rybackiego (stanowiącego zdaniem autora operatu śródlądową wodę płynącą w rozumieniu art. 5 ust. 2 pkt 1a ustawy z 18.07.2001 r. Prawo wodne). Ścieki te charakteryzują się dużą zawartością chlorków.

Czy, ustalając najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników w tych ściekach, należy zastosować zapisy § 7 rozporządzenia Ministra Środowiska z 18.11.2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego - dalej r.w.ś.w.z. (i zgodnie z tabelą II załącznika nr 4 do r.w.ś.w.z. ustalić wartość chlorków na poziomie 1000 mg/l i sodu na poziomie 800 mg/)?

Czy można zastosować zapisy § 19 r.w.ś.w.z. i czy w takim przypadku można określić ilość chlorków zgodnie w wnioskiem strony na poziomie nie powodującym przekroczenia ilość 1 g/l w odbiorniku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX