W jaki sposób należy stosować przepisy ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych w odniesieniu do p.z.p.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kardas Bartłomiej
Odpowiedzi udzielono: 27 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający prowadzi postępowanie na świadczenie usług przez agencję pracy tymczasowej, która polega na kierowaniu osób do wykonywania określonej pracy tymczasowej. Zgodnie z zapisem art. 29 ust. 3a p.z.p. zamawiający zastosował wymóg zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę osób wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia na podstawie umowy o pracę.

W jakiej relacji wymóg stawiany przez p.z.p. odnosi się do zapisu art. 7 z.p.t. stosowanej w ramach prowadzonego postępowania tj: "1. Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony. 2. Agencja pracy tymczasowej może, na podstawie umowy prawa cywilnego, kierować osoby niebędące pracownikami takiej agencji do wykonywania pracy tymczasowej"?

Czy zamawiający może zgodnie z p.z.p. dopuścić wyłącznie możliwość zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę?

Czy zgodnie z ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych zamawiający może również wyrazić zgodę na zatrudnienie w oparciu o umowę cywilnoprawną – jeśli tak, to w jakich przypadkach dopuszczalne jest zawarcie umowy prawa cywilnego zamiast umowy o pracę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX