W jaki sposób należy rozliczyć emisję powstałą w wyniku ruchu próbnego remontowanego kotła?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 26 kwietnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Elektrociepłownia składająca się z kilkunastu kotłów podłączonych do 3 kominów bierze udział w systemie handlu uprawnieniami do emisji na podstawie zezwolenia dla instalacji (instalacja - cała elektrociepłownia). Zgodnie z art. 127 ust. 2 ustawy z 12.06.2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych - dalej u.s.h.u.e., obowiązek monitorowania i rozliczania wielkości emisji z instalacji powstaje z dniem oddania jej do eksploatacji.

Jak należy rozliczyć emisję powstałą w wyniku ruchu próbnego remontowanego kotła?

Czy paliwo spalone w okresie przed oddaniem do eksploatacji powinno być uwzględniane w rozliczeniu CO2? Jeśli w opisanej wyżej sytuacji należy uwzględniać paliwo z ruchu próbnego kotła nieoddanego do eksploatacji (będącego w trakcie remontu) – zakładając, że instalacja bierze udział w Przejściowym Planie Krajowym – czy obliczona w ten sposób ilość paliwa powinna być tożsama z ilością paliwa wykorzystywanego do wyliczenia rzeczywistych emisji PPK?

Jeśli tak, to czy uzyskane w okresie ruchu próbnego remontowanego kotła stężenia emisji zanieczyszczeń powinny być uwzględniane w rozliczeniu PPK?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX