W jaki sposób nakłady na budowę fundamentu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 5 stycznia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ojciec wraz z synem i córką prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W ramach działalności nabyli budynek produkcyjny, który wprowadzili do ewidencji środków trwałych i amortyzują. Syn prowadzi oprócz tego własną, odrębną działalność gospodarcza. Na potrzeby tej własnej działalności wyleasingował (leasing operacyjny) urządzenie, które wymaga zbudowania pod nim fundamentów, bez tego nie może zostać uruchomione. Syn chciałby, by urządzenie to zamontowane zostało w budynku należącym do wszystkich wspólników (również do niego). Ojciec i siostra wyrazili zgodę na nieodpłatne użytkowanie części wspólnego budynku i zamontowanie urządzenia.

Nakłady, które poniesie syn na wybudowanie fundamentu pod maszynę przekroczą kwotę 10.000 zł.

Czy poniesione przez niego nakłady stanowić będą w jego firmie inwestycję w obcym środku trwałym w odniesieniu do leasingowanego urządzenia, czy mogą być amortyzowane w inny sposób, jeżeli budynek figuruje w ewidencji spółki, a nie w ewidencji syna?

Czy może nakłady te stanowić będą nakłady na ulepszenie budynku spółki? Czy jednak w związku z nieodpłatnym jego użytkowaniem zarówno syn jak i spółka nie zostaną w ogóle pozbawieni możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów?

Czy istnieje inny sposób na to by nakłady na budowę fundamentu mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania w firmie syna?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX