W jaki sposób kalkulowana jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego po ustaniu stosunku pracy w przypadku kontynuowania działalności gospodarczej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 9 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba jest zatrudniona na umowę o pracę z wynagrodzeniem 15.000 zł brutto miesięcznie oraz równolegle prowadzi działalność gospodarczą z przychodem miesięcznym 5000 zł netto. Z działalności opłaca tylko składkę zdrowotną. Umowa o pracę ulega zakończeniu z dniem 30 listopada 2020 r. Osoba aktualnie (od 1 października 2020 przebywa na L4) i przyjmuję założenie, że będzie przebywała na tym L4 również po ustaniu stosunku pracy.

W jaki sposób kalkulowana jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego po ustaniu stosunku pracy (L4 rozpoczęło się w czasie trwania pracy i biegnie dalej), jeżeli ww. osoba z dniem 1 grudnia 2020 r. przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej deklarując przychód do ustalenia składki na poziomie 8000 zł?

Czy do podstawy zasiłku brany będzie tylko deklarowany przychód z działalności, czy też jakaś kombinacja wcześniejszego przychodu z umowy o pracę oraz deklaracji przychodu z działalności?

Jaka będzie wartość podstawy zasiłku w tym przypadku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX