W jaki sposób interpretować pkt 307 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej przy ustalaniu podstawy wynagrodzenia bądź zasiłku chorobowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: SKALSKA MAGDALENA
Odpowiedzi udzielono: 19 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 45 ustawy zasiłkowej: 1. Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - "Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia". Aczkolwiek w komentarzu pkt 307. do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, "Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy wraz ze składnikami, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku, nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia pracowników, po pomniejszeniu o kwotę odpowiadającą stopie procentowej składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej ze środków pracownika". W komentarzu dodano zapis o innych składnikach do których pracownik zachowuje prawo, o czym nie ma mowy w ustawie zasadniczej i art. 45.1. Ponadto od 2020 r. np. dodatek za staż pracy został wyłączony z minimalnego wynagrodzenia.

Czy stosowanie komentarza 307 ustalając podstawę wynagrodzenia bądź zasiłku chorobowego jest zgodne z obowiązującymi przepisami?

Naszym zdaniem biorąc pod uwagę cały art. 45 ustawy zasiłkowej oraz ustawę o minimalnym wynagrodzeniu, stosowanie komentarza pkt 307 jest nieprawidłowe.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX