W jaki sposób instalacja do odzysku padłych lub ubitych zwierząt powinna zagospodarować skroplone opary z odparowania masy odpadowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Hejnar-Zawisza Anna
Odpowiedzi udzielono: 6 października 2017 r.

PYTANIE

Instalacja do odzysku padłych lub ubitych zwierząt oraz odpadowej tkanki zwierzęcej, objęta pozwoleniem zintegrowanym, posiada zdolność przetwarzania do 120 Mg odpadów zwierzęcych na dobę. Instalacją pomocniczą jest zakładowa oczyszczalnia ścieków. Odpady magazynowane są bezpośrednio w muldach surowcowych i bez zbędnej zwłoki poddane wstępnemu rozdrobnieniu w urządzeniach rozdrabniających, a następnie obróbce cieplnej w destruktorach. Są to urządzenia ciśnieniowe, wyposażone w płaszcze parowe oraz mieszadła. Wstępnie rozdrobniona masa odpadowa podlega w destruktorach sterylizacji i suszeniu. Proces cieplny trwa do 8 godzin, podczas których następuje ogrzanie masy do temperatury 133 stopni C, sterylizacja właściwa, dekompresja i suszenie. W wyniku odparowania następuje ubytek masy o ok. 65%. Powstałe pary zostają schłodzone i skroplone w kondensatorach oparów i wprowadzone do kanalizacji wewnątrzzakładowej, skąd kierowane są do zakładowej oczyszczalni ścieków, gdzie zostają poddane procesom oczyszczania. Dodatkowo ścieki przemysłowe, powstające w zakładzie, tj. ścieki z mycia środków transportowych, maszyn, urządzeń, hal produkcyjnych, odcieki z surowca, gromadzone są w szczelnych zbiornikach bezodpływowych i przy pomocy pomp zatapialnych i systemu rur PE transportowane są do destruktorów, gdzie podlegają sterylizacji i spływają do kanalizacji wewnątrzzakładowej, skąd kierowane są do zakładowej oczyszczalni ścieków. Bezpośrednio do zakładowej oczyszczalni ścieków trafiają ścieki bytowe i ścieki pochodzące z zakładowej stacji uzdatniania wody. Skroplone opary z odparowania masy odpadowej (zakwalifikowane przez wnioskodawcę jako ściek przemysłowy) powinniśmy zakwalifikować do odpadów o kodzie ex 02 02 99.

W jaki sposób postąpić z tym odpadem kierowanym do zakładowej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków?

Czy po przejściu przez wszystkie procesy oczyszczania można opisaną powyżej mieszaninę traktować jako ściek i zezwolić na jego rolnicze wykorzystanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX