W jaki sposób będzie trzeba udowodnić realizację kampanii edukacyjnych w zakresie realizacji SUP, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się jednak przeprowadzić kampanie a nie wpłacać odliczoną kwotę na konto?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 17 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W związku z implementacją dyrektywy SUP do ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz.U. z 2020 r. poz. 1903) - dalej u.o.p. przedsiębiorcy mają nowy, dodatkowy obowiązek w zakresie wskazanych w ustawie produktów, tj. obowiązek finansowania publicznych kampanii edukacyjnych. Przedsiębiorca może realizować ten obowiązek sam i wtedy wnosi na odrębny rachunek bankowy właściwego urzędu marszałkowskiego w terminie do dnia 15 marca roku kalendarzowego następującego po roku kalendarzowym, którego dotyczy opłata, na publiczne kampanie edukacyjne albo może przeprowadzić samodzielnie (za pomocą agencji) kampanie edukacyjną (np. warsztaty, piknik, działania edukacyjne).

W związku z tym proszę o wskazanie w jaki sposób będzie trzeba udowodnić realizację kampanii edukacyjnych w zakresie realizacji SUP, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się jednak przeprowadzić kampanie a nie wpłacać odliczoną kwotę na konto?

Czy trzeba będzie składać oficjalny raport (raport wykonany przez podwykonawcę, ale faktycznie raport składa przedsiębiorca) (jeśli tak to gdzie: do marszałka czy przez BDO) czy też być może wystarczą faktury, które będą stanowiły potwierdzenie wykonania usługi?

A być może należy udokumentować realizację tego obowiązku jakimiś innymi dokumentami?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX