W jaki sposób Agencja Celna powinna przenieść koszt przeprowadzenia kontroli weterynaryjnej na swojego kontrahenta (importera) na rzecz którego została przeprowadzona kontrola?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 7 sierpnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Agencja Celna (czynny podatnik VAT) otrzymuje zlecenia od swoich kontrahentów na usługi związane z organizacją odprawy celnej. Reprezentacja klientów przed organami skarbowo-celnymi oraz weterynaryjnymi wykonywana jest na podstawie upoważnienia bezpośredniego.

Powyższe usługi są opodatkowane stawkami VAT 23% lub 0% w zależności czy są to usługi związane z eksportem czy importem towaru. W przypadku importu towaru zdarza się, iż importer jest zobligowany zgłosić towary do kontroli Granicznego Inspektoratu Weterynarii, Granicznej Inspekcji SANEPID, PIORIN.

W związku z tym, iż graniczne zgłoszenie weterynaryjne może być dokonane tylko przez osobę odpowiedzialną za przesyłkę w momencie przekraczania granicy Agencja Celna musi uiścić tę opłatę w imieniu i na rzecz importera dla Granicznego Inspektoratu Weterynarii, ponieważ agent celny reprezentujący Agencję Celną podpisuje zgłoszenie weterynaryjne CVED, na podstawie którego importer dokonuje wwozu lub przewozu towarów weterynaryjnych Graniczny Inspektorat Weterynarii nie jest podatnikiem podatku VAT na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

Za przeprowadzone czynności kontrolne GIW wystawił fakturę na Agencję Celną na kwotę brutto bez podatku VAT. W treści faktury podano symbol PKWiU 84.12.11.00 - Usługi administracji publicznej w zakresie rolnictwa, leśnictwa, rybołówstwa i myślistwa.

W jaki sposób Agencja Celna powinna przenieść koszt przeprowadzenia kontroli weterynaryjnej na swojego kontrahenta (importera) na rzecz którego została przeprowadzona powyższa kontrola:

a) wystawiając notę księgową?

b) wystawiając fakturę VAT ze stawką ZW?

c) wystawiając fakturę VAT ze stawką 23%?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX